Anasayfa / İSG Güncel Duyurular / Test, Kontrol ve Ölçümlerinizi Yapın; İşletmenizi Yangın Tehlikesinden Koruyun

Test, Kontrol ve Ölçümlerinizi Yapın; İşletmenizi Yangın Tehlikesinden Koruyun

Artık çağımızın vazgeçilmezi olan elektrik; sanayi üretimindeki yoğun kullanımı ve gündelik hayatımızın olmazsa olmazı! Bu durum öte yandan bir takım tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Topraklama ölçümü ve periyodik kontrol konusunu aksatılması veya hiç yapılmamasından kaynaklı kaza risklerini beraberinde getirmesi. İş Ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre son dönemde yaşanan trafo patlaması, fabrika yangınları ve elektrik kontağından çıkan yangınlar ile birlikte yüzlerce insan hayatını kaybetti veya yaralandı. Fabrikalar, işletmeler kül oldu! Bu kapsamdaki olumsuz vakaları engellemek için yapılması gerekenler…

İstanbul’da son dönemde, peş peşe 71 fabrikada yangın çıkması yanması, ‘Fabrikalar da yapılması zorunlu kontroller ve muayeneler yaptırarak, gerekli önlemleri alınıyor mu?’ sorusunu akıllara getirdi. Sigorta eksperi olarak görev yapan Mustafa Nazlıer fabrikaların gerekli test ve topraklama ölçümü yaptırmadığını savunuyor. Türkiye Yangından Korunma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç ise gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle fabrika yangınlarının yaşandığını belirtiyor. Sonuç olarak elektrik ölçümü ve periyodik kontrollerinin önemine dikkat çekerek, eski tesislerin sistemleri eskiyor ve kabloları haliyle yıpranıyor. Yangın vakasının çoğu eski fabrikalar. Haliyle yeni makinelerle eski tesisatların yenilenmesi de yangın riskini artırıyor.

25.04.2013 tarihli 28628 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İş Ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince Elektrik tesisatları, paratoner ve topraklamalaryılda en az bir defa periyodik kontrolünün yapılması gerekiyor.

Elektrik Kaynaklı Aşırı Yüklenmeler Nasıl Tespit Edilmeli?

Trafo, Ana dağıtım panoları ya da tali panolarda aşırı yüklenme, termal kamera ile tespit edilerek, termografik izleme sayesinde fark edilmektedir. Sıcaklık seviyelerinin üzerine çıkan durumlarda bakım firmaları acil bakım yapmalıdır. Yaşanan birçok kazanın sonucunda Elektrik trafo ve panolarında aşırı ısınma sonucu yangın çıktığı raporlanmaktadır. Bu tesislerde hem elektrik hem de diğer sağlık şartlarının sağlandığı bağımsız kurumlarca yapılmalıdır. Son dönemlerde yaşanan kazalar ile denetimler hızla artmakta ve azımsanmayacak şekilde işverenlere cezalar kesilmektedir.

‘Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği’nin 18. maddeye göre panolarda 30 miliamper Kaçak akım rölesi kullanılması ve ana panolarda 300 miliamper Yangın koruma rölesi kullanılması gerektiği belirtiliyor. Kaçak akım rölesinin yokluğunda basit bir kaçakta, çalışanların akıma kapılarak ölmesine nedeni olmakta veya aşırı enerjiyle cihaz ve makinalar zarar görmektedir.’

Bilgi ve iletişim için: https://prosafety.com.tr

x

Check Also

2017 İSG 2. Dönem Sınavı Ne Zaman? İş Güvenliği Sınavına Kimler Girebilir ?

2017 İSG 2. Dönem Başvuru Tarihleri İşyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve diğer sağlık personellerinin ...

İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Kurul Tarafından Onaylanan 2014 Projeleri

SENDİKA VE KONFEDERASYONLARIN 2014 YILI PROJELERİ 1- TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYON (TÜRK-İŞ) İş Sağlığı ve ...

MADENLER İLE İLGİLİ YÖNETMELİKLER DEĞİŞİYOR !

MADENLER İLE İLGİLİ YÖNETMELİKLER DEĞİŞİYOR ! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kömür madenlerinde ...